top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıYusuf Gül

Rehabilitasyon Merkezine Giden Çocuğumun Gelişimini Nasıl Takip edebilirim.


Yetersizlikten etkilenmiş bireylerin eğitimi için devlet kurumları ve özel kurumlar olmak üzere iki seçenek mevcuttur. Burada çocuğunuzun gelişimini takip etmek adına anlatacaklarım bu iki seçenek içinde geçerlidir.

Çocuklarınızın gelişimini çocuğun kendi kendine öğrenmeleri, öğretmen tarafından öğretilenler ve büyümeye bağlı öğrenilenler olarak üç ana kısma ayırabiliriz. Çocuğumuzun kendi kendine öğreneceği şeyler (özel gereksinimli çocuklar için bu biraz daha düşük gerçekleşir) dolaylı yoldan gerçekleşen şeylerdir. Temelde gerçek bir öğrenme amacı güdülmez. O nedenle veliler tarafından bu tarz öğrenmelerin değerlendirilmesi güçtür.

Öğretmenlerin yaptığı çalışmalar planlıdır. Belirli bir disiplin barındırır. Bilinçli bir öğrenme söz konusudur. Bu nedenle öğretmenlerin yaptığı çalışmalar değerlendirmek ve takip etmek için çok uygundur.

Yaşa bağlı öğrenilen şeyler ise çocuğun belirli bir olgunlaşma süresi sonunda elde ettiği kazanımlardır. Kendi kendine oluşur ve bir zaman dilimini kapsar.

Velilerimizin dikkat etmesi gereken nokta şudur. Öğretmenlerin yaptığı çalışmalar BEP'e göre ilerler. ( Bir önceki yazımızda BEP'ten bahsetmiştik.) BEP'te yer alan kazanımlar bellidir. Önceden hazırlanır ve sizde eğer BEP'i incelerseniz çocuğunuza kazandırılacak amaçlar hakkında bilgi sahibi olursunuz. Dönem sonu geldiğinde BEP'te yer alan kazanımları kontrol ettiğinizde, çocuğunuzun bu kazanımlara sahip olup olmadığını test ettiğinizde ortaya çıkan sonuç kesindir. Öğrenmiştir ya da öğrenmemiştir. Bu konuyu bir örnekle açıklayalım:

Çoğunuzun BEP'inde ana renkleri bilir kazanımı olduğunu kabul edelim. Dönem sonu geldiğinde bunu değerlendirmek için yapmanız gereken basittir. Çocuğunuza oyuncağının rengini sorarsınız, kırmızı kalemi getirmesini istersiniz, en sevdiği oyuncağın rengini sorarsınız ve sonuç ortaya çıkar.

Sonuç olarak çocuğunuzu takip etmenin yolu ilgili bir ebeveyn olmaktan geçer. BEP bu nedenle önemlidir. Öğretmenler için sistem, veliler için çocuklarının sınav kağıdı demektir. Bu nedenle rehabilitasyon merkezlerinde ya da devlet kurumlarında eğitim alan öğrencilerimizin velileri BEP konusunda hassas olmalı ve sıkı bir şekilde takip etmelidir. Size söylenen şunu öğrettik, bunu öğrettik cümlelerinin gerçeklik payını çocuğunuzun BEP'i hakkında bilgi sahibi olduğunuz takdirde değerlendirmeniz mümkün olacaktır.

Hoşçakalın...


25 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page