top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıYusuf Gül

Çocuklarda Davranış Problemi


Merhaba ben Yusuf Gül. Bu yazımızda davranış problemleri hakkında konuşacağız. Öncelikle davranış problemi nedir oradan başlayalım.

Davranış problemi çocuğun yoğun bir şekilde süreklilik gösteren bireyin kendisini ve çevresini rahatsız eden davranışlarıdır. Bu davranışların ortaya çıkmasında bireyin ruhsal sağlığı, çevresel etkiler etkili olabilir. Kalıtım dolayısıyla oluştuğu durumlarda gözlemlenebilir. Davranış problemleri çoğu zaman çocuğun gelişim dönemlerine uygun olmayan davranış ya da hareketler olarak ortaya çıkar.

Davranış problemlerine örnek verecek olursak saldırgan davranışlar, tırnak yeme, otoriteye karşı sürekli itaatsizlik vb.

Davranış problemleri çocuğun aile yapısından ve sosyal çevresinden kaynaklı ortaya çıkmaktadır. Çocuklar bir çok şeyi görerek öğrenir. Özellikle okul öncesi dönemde çocuklar çok iyi birer gözlemcidir ve taklit yetenekleri çok gelişmiştir. Bu da olumlu ve olumsuz birçok davranışı öğrenmelerine yol açar.

Aile ortamınız huzurlu değilse, çocuğunuzu çok fazla kontrol altında tutmaya çalışıyorsanız ya da tam tersi hiç kontrol etmiyorsanız çocuğunuzun problem davranışa sahip olma olasılığı yüksektir. Aşırı şekilde kontrol altında tutulan çocuk okul gibi daha rahat bir ortama geçtiğinde aile ortamında oluşan baskı ve kontrol durumunun ortadan kalkmasından dolayı davranış problemi ortaya çıkarması muhtemeldir.

Aile içi şiddet, ebeveynlerin birbiri ile olan iletişim sıkıntısı gibi durumlarda çocukları olumsuz etkiler. Çocuklar için kendilerini güvende hissetmek çok önemli bir durumdur. Çoğu zaman oluşan güvensizlik ortamı çocuk için rahatsız edici ve kaygı verici bir durum olduğundan çocuk problem davranışlar gösterme eğilimine girebilir.

Günümüzde tv, sosyal medya vb. mercilerde çocukların problem davranışa sahip olmasına neden olmaktadır. Çocuklar bu araçları kontrolsüz bir şekilde kullandığında rol model alacakları kişilerin olumsuz örnek olma ihtimali yüksektir.

Aile ortamında olduğu kadar okulda da problem davranışa sebep olan durumlar olabilir. Öğretmen kaynaklı problem davranışlar okullarda oldukça karşılaştığımız problem davranışlardır.

Şimdi gelelim problem davranışın çocuklarımıza ne gibi zararlar verdiğine

Öncelikle en önemli konumuz problem davranışlar öğrenmenin önündeki en büyük engeldir. Özellikle sınıf ortamında problem davranışa sahip bir çocuk için yapılması gereken en önemli şey bu problem davranışının ortadan kaldırılması olmalıdır. Problem davranış devam ettiği sürece öğrenme sekteye uğrayacaktır. Tırnak yeme davranışına sahip bir öğrencinin yazı ile ilgili bir etkinliği tamamlama ihtimali düşüktür. Burada tırnak yeme davranışı istenilen becerinin ortaya çıkmasını yavaşlatacak ya da engelleyecektir.

Çocukların akranları tarafından dışlanması da problem davranış sonucunda gerçekleşebilir. Şiddet eğilimi olan bir öğrencinin akranları tarafından kabul görme ihtimali zayıf olacaktır.

Problem davranışlar çocukları olumsuz etkilediği gibi aileleri de olumsuz etkiler. Ailelerin bu davranışlarla mücadele etmek için sarf ettiği enerji boşa giden bir enerjidir. Ailelerin çocuklarıyla etkili ve güzel zaman geçirme çabaları da problem davranış nedeniyle aksayabilir.

Sonuç olarak problem davranış bana göre çocuklarımızı tehdit eden en büyük sorunlardan bir tanesidir. Çocuklarımızda görme olasılığımız çok yüksektir. Özellikle son yıllarda çocukların teknolojik araçlarla olan iletişiminin artmasından kaynaklı olarak çocuklarda görülme sıklığı da artmaktadır. Hem aileyi, hem çocuğu hem de çocuğumuzun sosyal çevresini etkileyen bu problem ile baş etme yollarını bir sonraki yazımda paylaşacağım.

Hoşçakalın...


266 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page